Palermo třikrát jinak: Cestovatelské tipy

V Palermu jsem byla dohromady třikrát. Není to mnoho na to, abych vám mohla dát tipy jako od místního, ale asi to stačí k tomu, abych vám mohla poradit, která místa stojí za návštěvu a kterým se nejlépe vyhnout.

Letiště

Největší sicilské město má naprosto skvělé vlakové spojení s letištěm Punta Raisi. To bylo pojmenováno po prokurátorech Giovanni Falconem a Paolu Borsellinovi, které zabila mafie. Cesta trvá zhruba hodinu a lístek pořídíte v automatu za příjemných 6.80 euro. V centru jsem zahlédla i autobusy, které Palermo s letištěm také spojují, ale zkušenost s nimi nemám.

Nádraží momentálně prochází nějakou menší rekonstrukcí zvenčí, která tam byla tuším už i loni. Mimo to jsem si všimla přímo ve vestibulu malé místnosti, která slouží jako kaplička.

Poprvé jsem z nádraží v Palermu vycházela později večer. Náměstí Julia Caesara bylo potemnělé, do šera svítila žlutá světla malého parčíku uprostřed a mi připadalo neuvěřitelné, že na tak klidném místě se kdysi děly šílené věci spojené s mafiánskými praktikami. Pravdou je, že když člověk pár metrů popojde, docvakne mu, že je to nádraží jako každé jiné – kolem jsou pochybní lidé, nepořádek a nad rámec standardu ještě smrad moči.

Tohle vše vás ale v určité míře bude provázet napříč Palermem. A je to přesně to samé, co mě štvalo na jinými milovaném Římě. Jenže faktem je, že zatímco hlavní město má dost peněz z kapes turistů, jih Itálie je obecně brán jako chudý a člověk zkrátka na Sicílii nečeká tiché ulice se švýcarským smyslem pro čistotu. V hlavním městě už by ale třeba aspoň trocha pořádku být mohla.

Bydlení

Co se týče ubytování, poprvé jsme bydleli ve čtvrti Kalsa, kousek od Náměstí hanby. Přišlo mi to fantastické. Velmi blízko na nádraží, na zastávku i na ulici Via Maqueda, což je místo doslova narvané restauracemi a podniky, kde si můžete pochutnat (nejen) na italské kuchyni. Tohle ubytování jsem už bohužel nenašla a myslím si, že jej majitel už ani neprovozuje. Obecně si myslím, že i když Kalsa rozhodně není to nejčistší, co může Palermo nabídnout, není to zdaleka taková síla jako bydlení poblíž Mercato di Ballarò.

Abyste chápali, Mercato di Ballarò je sice považován za nejstarší a největší trh ve městě (a je fakt super, koupíte tam ryby, čerstvé ovoce, zeleninu, sýry, prakticky cokoliv… a zároveň si tam můžete dát klidně i oběd nebo večeři), ale připravte se na pravou divočinu. Všechny různé pachy, nespecifikovatelné tekutiny různě po ulicích, křik prodejců a ve chvíli, kdy se zabalí, vyniknou také obyvatelé této části města.

Když jsme se tam ubytovali poprvé, dokonce mi majitel našeho pronajatého bytu napsal vzkaz, že se moc omlouvá za stav této čtvrti. Žijí tady totiž obvykle přistěhovalci a lidé, kteří mají problémy s respektováním pravidel – tak nějak víc než běžní Italové. Přes den jsme sice nikdy neměli problém (možná protože Ostrava člověka leccos naučí), vyjma místy až moc vlezlých pohledů některých lidí, ale večer se těmito uličkami sami rozhodně vracet nechcete.

Navzdory tomu, jak děsivě tohle sousedství může vypadat, Italové (kteří neměli důvod o tomhle lhát) mě uklidňovali, že není důvod se něčeho ze strany zdejších bát. Ale za mě to prostě chce trochu odolnosti, nebo třeba průpravu v Karviné.

Kde může být bydlení (tak trochu) hrana:

  • Ballarò
  • Albergheria
  • Borgo Vecchio
  • Některé části Zisy

Kde to naopak nemusí být špatné:

  • Politeama – Libertà: Centrální, bezpečné
  • Mondello: Přesně na dosah největší pláže, ale do centra je to trochu z ruky
  • Čtvrti poblíž Monte Pellegrino

Palermo je mimochodem ideální místo pro dovolenou, kterou chcete strávit na sluníčku a dopřát si výborné (italské) jídlo za famózní ceny. Za tímhle účelem doporučuju navštívit už zmíněnou uličku Via Maqeuda, která je situovaná v centru. Předem počítejte s tím, že vám zaúčtují i coperto – v tom je započítáno prostření stolu, chléb a podobně. V Palermu jsem nejčastěji viděla 1.50 až 3 eura na osobu.

Restaurace, kam bych se klidně vrátila:

  • Ruvolo Quattro Canti – Cukrárna centru. Ideální na kafe, snídani, granitu a gelato.
  • Timilia – Pizzerie, kde si můžete objednat také bezlepkovou variantu.
  • Tara – Příjemný podnik s milou obsluhou. Ideální, pokud hledáte místo na drink a něco menšího k tomu.
  • Ristoro del Massimo 1916 – Aperol vám tady namíchají za 3 eura, klidně i s sebou.
  • Curtigghiu – Restaurace, která se specializuje na těstoviny. V našem případě sice trvalo poměrně dlouho, než nám je přinesli (s ohledem na prakticky prázdnou restauraci), ale chuťově nakonec byly fajn.
  • Il Proverbio – Malá příjemná restaurace, situovaná prakticky v centru. Velmi přátelská obsluha (my narazili na staršího pána, který se snažil komunikovat anglicky, bylo na něm vidět, že svou práci dělá srdcem), ochutnat můžete tradiční italská jídla a osvěžit se některým z drinků.

Co navštívit:

  • Teatro Massimo – Největší italská opera, slavná i díky třetímu dílu filmu Kmotr. Na schodech před divadlem Al Pacinovi zastřelili filmovou dceru.

  • Fontana Pretoria – Památka vyrobená z toskánského mramoru. Původně měla ve Florencii zdobit zahradu Dona Luigiho, ale ten skončil zadlužený a tak se Palermo rozhodlo sochu koupit. Bylo s tím však dost trápení. Dorazila rozebraná na 644 kusů, některé části chyběly a jiné si evidentně původní majitel nechal. Vše se táhlo několik let. Z tohoto důvodu začali lidé tomuto místu přezdívat »náměstí hanby«.

  • Quattro Canti – Barokní křižovatka čtyř čtvrtí. Každou z nich rozděluje jedna část památky. Uprostřed obvykle potkáte pouliční umělce, stánkaře s aperolem, řidiče malých turistických autíček a koňských povozů a taky jehovisty.
  • Schody u soudu – Sicílie je místo proslulé tím, že byla rájem mafie, především pak klanu Cosa Nostra. To souviselo částečně i s chudobou, která tady byla. Pokud vás příběhy o sicilské mafii zajímají, neměli byste vynechat návštěvu zdejšího soudu, před kterými jsou schody s nejznámějšími soudci a vyšetřovali zabitými zdejšími mafiány.

  • Via D’Amelio – Jedním z nejslavnějších bojovníků proti mafii byl i prokurátor Paolo Borsellino. Ten byl zabit ve chvíli, kdy jel navštívit svou maminku. Před jejím domem ale byla nastražena bomba, která usmrtila nejen Paola, ale také jeho pět ochránců. Dnes je na tomto místě vysazen olivovník, který je ověšený vzkazy, obrázky a drobnými předměty.

  • Foro Italico – Pěší stezka a park s výhledem na moře. Před sluníčkem se tady sice moc neschováte, ale najdete tady pár stánkařů s pitím a zahlédla jsem, že zde i grilovalo.

….a malý tip na závěr, pokud chcete zažít sicilskou kuchyni v té nejautentičtější formě, můžete zkusit navštívit zmíněnou tržnici Ballaro nebo Capo. Obě jsou relativně blízko centra a na obou najdete pestrou nabídku chutí. A o některých byste ani nesnili. Třeba jako já loni, když jsem si objednala parmigiana di melanzane a paní mi ho velkoryse na plastovém talíři ohřála v mikrovlnce. Prostě Sicílie! ♥